English version is down below

Estetikleri birbirine benzeyen ve çok sevdiğim iki marka: Ellery ve Beaufille. Kadınlara gözüpek ve cool imajını kıyafetle veren, hatta Ellery’nin Instagram biyografisinde yazdığı gibi “Kadınları tasarım yoluyla güçlendiren”, benim maksiminimalist demeyi sevdiğim “detaylarla güzelleşen ama temeli minimalizm olan” kıyafetlerle her defasında muazzam koleksiyonlar çıkarıyorlar karşımıza. 

Başta da dediğim gibi iki markanın estetikleri birbirine çok benziyor, silüetlerinden tutun da kullandıkları kumaşlara; renk paletinden tutun katılan detaylara kadar. Detay demişken kast ettiklerim fırfırlar, kolların karpuz kollar haline gelmesi, paçaların son anda genişlemesi, kontrast şekilde beyaz dikişlerin belli oluşu vs. Ek olarak iki koleksiyondan gördüğüme göre rugan derinin önümüzdeki sezonlarda hala yeri var.

The brands I love so much and which their aesthetics are close to each other: Ellery and Beaufille. They always show us enormous collections that give a bold and cool image to women through clothes, even like it says on Ellery’s Instagram bio, “Empowering women through design”, with clothes that I personally like to call maximinimalist “getting more and more beautiful with details but its base is minimalism”.

Like I said at the beginning, the aesthetics of these two brands are so close to each other, from silhouettes to fabrics that they use; from color palette to details. Speaking of details the ones that I’m referring to are ruffles, sleeves becoming puff sleeves, flare pants, white stitches being apparent like contrasts etc. Plus as I see from these two collections, patent leather still has a place on next seasons too.

Ellery

Beaufille

KaydetKaydetKaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydet

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s