Jack McCollough ve Lazaro Hernandez yaptıkları her koleksiyonla beni hep kendilerine hayran bırakıyorlar. Koleksiyonlarını her zaman New York’ta sergileyen ikili bu seferki şovlarını Paris Haute Couture Haftası’na taşıdılar. Nicole Phelps’in dediğine göre işler gayet iyi gitmiş ve New York’taki destekçileri Paris’te bulunmamışlar ama ünleri Amerika’ya göre daha fazla yükselmiş.

Yine fırfırların olduğu, pofidik ve tüylü detayların yer yer gözüktüğü, Resort 2018 koleksiyonlarında olduğu gibi renk paleti çoğunlukla siyah, beyaz ve spesifik olmak gerekirse ekru olan ve dantellerin, işlemelerin ve benzersiz desenlerin kullanıldığı kısacası detaylarla güzelleşen şık tasarımların bulunduğu harika bir koleksiyon olmuş bence. Favorilerimi sizler için seçtim.

Jack McCollough and Lazaro Hernandez are making me their fans everytime with the collections that they make. The double trouble (in a good way 🤓) that always show their collections in New York, they moved their SS18 RTW collection to Paris Haute Couture Week. According to Nicole Phelps, things worked out well pretty much and their supporters in New York weren’t in Paris but their profile got higher compared to America more.

I think it was a collection that ruffles were in again, fluffy and feathery details were shown a little bit, a collection that its color palette was mostly made of black, white and to be specific was ecru and laces, embroidery and unique patterns were used long story short where chic designs that got more beautiful with details. I chose my favorites for you.

vogue.com

KaydetKaydet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s