1gvkVY

Balenciaga’nın kreatif direktörü olduğundan beri yıldızı iyice parlayan, aynı zamanda da farkını kanıtlamaya kardeşiyle beraber kurduğu Vetements adlı markayla devam eden, son zamanlardaki çoğu trendin sorumlusu (iyi yönden), 80’leri geri getiren Demna Gvasalia, evvelsi gün şov olmadan sergiledikleri İlkbahar Yaz 2018 koleksiyonuyla modanın tek tip kusursuz kadın ve erkeklere göre değil de herkese göre olduğunu göstererek bir kez daha gönlümü kazandı. 

Ever since he became Balenciaga’s creative director whose name got more and more popular, at the same time also because of the brand called Vetements that he founded with his brother he keeps proving that he is different, who is in charge (in a good way) of most of trends, who brought back 80s Demna Gvasalia, stole my heart once again showing that fashion is not just for monotype women and men, that is for everyone through the Spring Summer 2018 collection that they exhibited the day before yesterday.

Bu seferki koleksiyon podyumda sergilenmediği için dediğim gibi resim sergisi gibi yapıldı. Fotoğrafları da bizzat Demna kendisi çekti ve “modeller” Zürih’te yaşayan rastgele insanlardı. Fotoğrafların hepsini koymak isterdim ama yazıyı çok uzun yapardı, hepsine bakmak için buraya tıklayın

Like I said this collection was a “no show” collection and there wasn’t any runway show and the whole thing was exhibited like painting exhibitons. Pictures were taken by Demna himself and “models” were random people who live in Zurich. I would love to add every photo but they would make the post so long, click here to check all of them out.

Bana göre moda dünyasının gerçekten Demna gibi devrimci birisine ihtiyacı varmış. Tabii ki Gvasalia’nın bu kadar baskın bir tasarımcı olmasından önce fark yaratan isimler ve markalar var bunlardan bazıları benim de çok sevdiğim Phoebe Philo ve Céline, Kym Ellery and of course her brand Ellery, Olsenlar ve The Row ve Maison Margiela bence. Coco Chanel de dönemine göre gerçekten devrimciydi, kendi çizgisinden ilerleyip fark yarattı tabii ama günümüzü düşünürsek en asi olanı Demna diye düşünüyorum. Moda dünyasındaki kimi insanların belki de saygısızlık olarak gördüğü ama aslında insanların gerçeği olan sokak stilini en iyi ve kendine has bir şekilde yüksek moda dünyasına taşıyabilen en başarılı isim Demna’dır bana göre. Önceden eleştirilere maruz kalmıştır muhakkak ama şu an her defasında ses getiren iki markanın başında bulunuyor kendisi ve aslında insanlar da yaptıklarını takdir edip benimsiyorlar gibi gözüküyor. Bunlar başta da söylediğim gibi editoryalleri ve Instagram hesapları bile benzersiz ve çok güzel Balenciaga ve Vetements.

In my opinion the fashion world really needed a revolutionary person like Demna. Of course before Gvasalia becoming a dominant designer that much, they were designers and brands that made difference in my opinion and some of them are which I love so much like Phoebe Philo and Céline, Kym Eller and of course her brand Ellery, Olsens and their The Row and Maison Margiela. Coco Chanel also really was revolutionary beside her era she followed her own path and made difference of course but if we think about present the most rebel one is Demna to me. Demna is the most successful name that transformed street style to high fashion world which some people of fashion world who thought that it was maybe a disrespectful thing to do but actually a fact of humans in the best and unique way, in my opinion. He probably received a lot criticism before but now he is now the head designer both of that brands which make some noise everytime and actually people are seems to be appreciating and embracing what he does. These brands are Balenciaga and Vetements that even their editorials and Instagram accounts are unique and so beautiful like I said before.

Çoğu tasarımcıdan daha farklı bir vizyonu ve estetiği var bence. Kimi zaman tasarladıkları Margiela tasarımlarına benzetilse de gerçekten yaratıcı birisi ve farklı şeyler yapıyor. DHL adlı kargo şirketinin logosunun tişörte baskılanması veya Bernie’nin seçim logosunu Balenciaga’ya uyarlaması gibi akıl almaz tasarımları var. Tabii ki bu tasarımlarında yaratıcı ekibinin de katkısı olabilir. Her ne olursa olsun hala eleştirenler ve yaptıklarını sevmeyenler olsa da Demna ve tasarımlarının fanları gerçekten çok ve tahmin ediyorum ki sevenleri de gün geçtikçe artıyor.

He has a different vision and aesthetic rather than a lot of designers. Sometimes the designs he makes being compared to Margiela’s designs but beside that he really is creative and makes different things. He has mind blowing creations like printing the logo of cargo company called DHL on a t-shirt or turning the Bernie’s election logo into Balenciaga. Of course there can be the contribution of creative team’s when making those designs. No matter what, besides the fact that there are still people who criticizing and who doesn’t love what he makes there are so many fans of Demna and his designs and I guess number of the lovers are keep rising day by day.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Çizim Henri de Toulouse-Lautrec tarafından yapılmış, çizmeyi ise ben ekledim.

Art by Henri de Toulouse-Lautrec a little touch by me.

“Tasarımları” deyip duruyorum kabul edelim ki en çok sevilenleri her iki markada da yaptığı ayakkabılar. Moda haftalarında sokaklarda sık sık gördüğümüz Balenciaga knife çizmeler ve botlar, çorap gibi olan ya da Kendall Jenner’la sürekli adı anılan Manolo Blahnik’le beraber tasarlanılmış upuzun Vetementslar gerçekten son birkaç sezondur hep en gözde parçalardan oldular. 

I keep saying “his designs” let’s admit that the most loved ones are the shoes that he made on both brands. The Balenciaga knife boots and bootie, sock-like or the ones that people keep saying “Kendall Jenner boots”, the very long Vetements, which were made by a collaboration with Manolo Blahnik have really became the most favorite pieces of a couple of the latest seasons.

Dürüst olmam gerekirse Demna’nın yaptıkları başta bana da garip geliyordu ve alışamamıştım. Tabii ki hala her tasarladığı şeyi sevmiyorum ama tüm yazımdan da anladığınız gibi en sevdiğim tasarımcılardan birisi ve sevdiğim tek tasarımları yaptıkları ayakkabılar değil tabii ki. 

To be honest at first, what Demna makes was weird to me too and I couldn’t get used to them. Of course I still don’t love everything he designs but as you may guess after this post he is one of my favorite designers and of course the shoes he made are not the only designs that I love.

Bugün bir stilistin Vetements İY18’den önce sergilenmiş Balenciaga İlkbahar Yaz 2018 Erkek Koleksiyonu hakkında “Çok büyük bir geçmişi olan moda evine şaka mı bu, hayatımda gördüğüm en çirkin koleksiyonu yapmış” dediğini gördüm. Beni yanlış anlamayın ama moda endüstrisinde stilist olarak çalışan birisinin tabii ki görüşleri doğal olarak çok önemli ve elbette herkes eleştirmekte özgür. Ama bana bu yorum biraz saygısızlık gibi geldi çünkü günlerce, gecelerce ve aylarca kreatif ekiple beraber çalışan bir insanın emeğiyle ortaya çıkan koleksiyona; Balenciaga’yı Wang’in ayrılmasından sonra patlatıp herkesin konuşmasını ve çoğu insanın beğenisini kazanmasını sağlayan Gvasalia’ya “Şaka gibi” demek bana yanlış geldi. Dediğim gibi herkes bu iki markanın sunduklarını beğenmek zorunda değil zevk renk meselesi sonuçta ama keşke sadece “Beğenmedim, çirkin” deseydi. Şık bir şeyler veya farklı bir şeyler beklediğini tahmin ediyorum bu yorumuna göre ama bence yüksek moda da olsa, moda ve kıyafetler sonuçta her insan ve her mekan için. Ben sanmıyorum ki herkes her gün dışarda takım elbise giyip (işi gereği giyenler var tabii ama anladınız siz beni) orası burası değişik abiyelerle sokağa çıksın. Sonuçta bu koleksiyon haute couture değil ve tabii ki günlük kıyafetler sergilenebilir podyumda diye düşünüyorum. Tabii ki stiliste saygı duyuyorum ama bunlar da benim düşüncem.

Tabii ki her şeyde olduğu gibi beğenenler olduğu gibi beğenmeyenler olacak. Ama umarım yaptıkları şeyler beğenmese bile saygı duyulur ve farklı vizyonu herkes tarafından kabullenilir ve hatta sevilir ve takdir edilir. Bu sektörün Demna gibi pek çok kişiye ihtiyacı var. 

I saw a stylist saying “Ugliest show I have ever seen, this is a fashion house with major history what a joke” about Balenciaga Menswear Spring Summer 18 that showed before Vetements SS18 earlier today. Don’t get me wrong but of course the words coming out from a person who is in fashion industry working a stylist are naturally so important and for sure everybody is free to criticize. But this comment seemed to me as a disrespect because saying “What a joke” to a collection that result of a person who worked for days, nights and months with a creative team; to who made Balenciaga a star brand again after Wang left, to Gvasalia, seemed wrong to me. Like I said not everyone has to like what those two brands present everyone has their own taste but I wish that stylist would’ve just said “I didn’t like it, it was ugly”. I’m assuming he was waiting for some chic and different things but I think even thought it’s high fashion, at the end of the day fashion and clothes are for every kind of person and places. I don’t think that everyone is going out being on the street all the time wearing suits (there are people for sure who wear because of their job but you get what I’m trying to say, right?) or sassy night dresses. In my opinion, overall this collection was not haute couture and of course the daily clothes can be showed on the runway. I of course respect stylist but these are my thoughts.

For sure like it’s a fact of everything there will be the ones who like and don’t like. But I hope he will always receive respect to what he does and his vision will be accepted by everyone or even will be loved and appreciated. This sector needs more people like Demna.

Kaynaklar / Sources : instagram.com/manrepeller, vogue.com, pinterest, polyvore

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydetKaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s