fullsizeoutput_5a

English version is down below

Beş aydan da fazla sürmüş bir aradan sonra yeniden merhaba diyebilmek çok güzel. “Sınava şu kadar gün kaldı, çalışmam gerek” endişesi artık yok, hoş gerçi şimdi de sonuçları ve kazandığım üniversiteyi öğrenme en sonunda da kayıt olma endişeleri var tabii ama olsun onlar en azından güzel telaşlar ve güzel koşuşturmalar olacak.

Bu sene de geçen sene olduğu gibi sanki çocuğumun ya da çok sevdiğim bir arkadaşımın doğum günüymüş gibi heyecan yaptım. İkinci yılına girdi diyebilmem garibime gidiyor çünkü zaman çabuk geçmiş gibi geldi yine bana, biraz şaşırdım. Bu süreç içerisinde de blogla ilgilenemedim maalesef sınavlardan dolayı ama beni şaşırtıp mutlu eden diğer şey ise yeni yazı yazmadığım halde hala ziyaret edip yazılarımı okuyanların olmasaydı, bu yüzden teşekkür ederim yani 🤓

Modaya olan ilgimin yardımıyla bu blog bana çok güzel şeyler kazandırdı. Yeni arkadaşlar olsun,  yabancı dilimi ve yazma becerimi geliştirmek olsun bu tip bir sürü güzel şeyler oldu kısaca. Yazı yazmak çok zaman alıyor diye Tumblr ve Instagram’dan devam ettim bu serüvenime ve özellikle de blog için açtığım Instagram hesabım sayesinde yine güzel şeyler olmaya devam etti, yeni insanlarla tanışıp hediyeler aldım. Blogumla ilgileneceğim gibi o platformlarla da ilgilenmeye devam edip beğendiğim şeyleri paylaşmaya devam edeceğim. Bu yaz sınav telaşı olmasa da dediğim gibi üniversite işlerinden dolayı meşgul olacağım ama son iki seneye nazaran daha aktif olmaya çalışacağım her platformda.

Hatırlar mısınız bilmiyorum ama eğer işler tıkırında giderse YouTube’a başlamak istediğimi söylemiştim, belki o işlere de girişebilirim bu yaz ama tabii ki kesin değil. Asıl çok istediğim diğer iki şey ise tabii ki de ikinci yılının kutlamasını yaptığım blogumu WordPress.org’a taşıyıp “fashionwonderer.com” yapmak, temayı değiştirerek işi artık biraz daha profesyonelleştirmek. Bakalım neler olacak. 

Hamladığım için pek güzel yazamadım bu yazıyı, yüzüncü yazıyı, (ayarlamamıştım aslında aynı anda olsunlar diye ama ikinci yaş kutlamasına denk geldi bu da beni sevindiren diğer bir şeydi aslında 🤓)  ama başta yakın arkadaşlarım olmak üzere hepinize yanımda olup destek verdiğiniz ve yazılarımı okuduğunuz için çok ama çok teşekkür ederim! Bunlar herkese göre büyük ve mutlu edici şeyler olmayabilir belki ama benim için değerli şeyler, umarım bu serüvenime hep birlikte devam ederi. Nice moda dolu eğlenceli ve güzel geçen senelere!  

It’s so good to say hello again after a hiatus that lasted more than five months. There is no more saying “There is … days left ’til the exam day, I need to study” and being anxious well actually there is still the anxious waiting of the results and learning which university I won and finally enrolling to that university but at least those are the good kind of worries and will be the rushes that will hopefully end up being good.

I got excited about it like last year as if it’s my child’s birthday or a friend of who I love so much. It sounds weird to me to being able to say that it’s second year of it because it felt like the time flown away so fast to me, I’m a bit surprised. Through this duration I couldn’t take care of blog too unfortunately because of exams but the other thing that makes me happy and surprised is that there have been lots of people who were still visiting the blog and reading the posts, so I mean thank you for that 🤓

With the help of my love for fashion, this blog made me gain so many beautiful things. These beautiful things are new friends, improving my English and writing skills, long story short these kind of good things happened. I continued my journey on Tumblr and Instagram because you know writing texts takes too much time and especially thanks to the Instagram account I opened for my blog good things continued to happen, I met new people and received gifts.  I’ll be taking care of those platforms too along with my blog too and will keep sharing the things I love. Even though there won’t be any worries about exams like I said before I’ll be busy because of university stuffs but I’ll try to be more active on every platform compared to last two years.

I don’t know if you’ll remember but I said that I want to start a YouTube channel if everything goes like clockwork, if everything will be fine I may start my channel but of course it’s not certain. The other two things that I want them to happen most are transforming my blog to WordPress.org which I’m celebrating its second year and changing its theme to make everything more professional. Let’s see what happens.

I couldn’t write this post, 100th post, (actually I didn’t prepared this it’s completely unintended but coincided which is an another thing made me happy to be honest 🤓) well because through these months I think I kinda lost my ability :p but thank you all (especially my close friends) so so much for being on my side and supporting me and reading my posts! These things may not be a source for happiness to everyone but they are important for me, I hope we’ll continue to my journey all together. Wishing for many good years that are full of with fashion and fun!

KaydetKaydet

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s