1) Tarz/Detaylı Etekler + Gündelik Tişörtler / Stylish/Detailed Skirts + Casual T-Shirts

10 Ways to Level Up In Street Style Game by FashionWonderer.png

Pernille Teisbaek’in çok tercih ettiği bu fikir belki basit görülebilir ki aslında biraz öyle ve pek de yeni bir şey değil ama işi tarz yapmanın sırrı bence yırtmaçlar, fermuarlar, pullar, kemerler veya püsküller ile detaylandırılmış etekleri baskılı gündelik tişörtlerle kombinlemek bu yaz daha tarz ve kurtarıcı bir yol.

This idea that Pernille Teisbaek chooses often may seem simple and it actually is and not a new thing but I think the secret of to make this combo stylish is to wear the skirts that detailed with slits, zippers, sequins, belts or tassels with casual t-shirts is more a stylish and a “life saver” way.

2) Baskılı Günlük Tişörtler / Printed Casual Tees

10 Ways to Level Up In Street Style Game by FashionWonderer 2.png

Hayatımızdan hiç çıkmayan, kesinlikle yeni bir trend olmayan baskılı tişörtler şu sıralar sahneyi çalıyorlar. Özellikle Thrasher dergisinin tişörtleri, metal grupların logoları olanlar ve kısa ama öz yazılı baskılılar ön planda. 

Graphic tees that have been always in our lives and definitely not a-new-trend t-shirts are now stealing the stage. Especially the t-shirts of Thrasher magazine, the ones with metal groups’ logos and the ones with short but concise texts printed on are highlighted.

3) Bandanalı Detaylar / Details With Bandanas

10 Ways to Level Up In Street Style Game by FashionWonderer 3.png

Çanta saplarına, kafaya ve boyna dolamak gibi klasik yöntemlerin yanı sıra Leandra Medine gibi kollara bağlanan desenli, renkli ve neşeli bandanalar/fularlar bu yaz aksesuar olarak kullanılmak için çok idealler.

Besides the ways like tying around bag handles, head and necks; patterned, colorful and joyful bandanas/scarfs are just on point to be used as accessories this summer.

4) Bir Kolye Yetmez / One Necklace Is Not Enough

10 Ways to Level Up In Street Style Game by FashionWonderer 4

Şu sıralar özellikle modeller birçok kolyeyi aynı anda takıyorlar. Sıcak yaz günlerinde de kıyafetlerle layerlama yapmak terlememize sebep olacağı için ince askılı veya omzu açık üstleri çok sayıda kolyelerle canlandırmak sokak stili oyununda level atlamak için bir başka klasik yol. Klasik olan bu şeyi farklı kılmanın yolu ise rengarenk olanları değil de altın ya da gümüş renkte olan ve biraz minimal olanları kısalı uzunlu kullanmak ya da chokerlarla tamamlamak.

These days especially the models are wear lots of necklaces at the same time. On hot summer days, layering will cause sweating so that’s why refreshing the tops with thin straps and off-the-shoulder ones is another classic way to level up in street style game. To make this classic thing turn into a different thing is to use not to use colorful ones is to use gold or silver colored and a little bit minimal ones with different sizes or complete with chokers.

03-style-du-monde-berlin-fashion-week-ss-17-day-2

5) Riskli Ama N’olmuş? : Full Beyaz Looklar / Risky But Whatever: Full White Looks

10 Ways to Level Up In Street Style Game by FashionWonderer 5.png

Riskli dedim çünkü biliyorsunuz ki beyaz onun renginde kıyafetler giydiğimizde olduğumuzdan daha kilolu gösterebilen bir renk. Ama başlıkta dediğim gibi n’olmuş yani? YOLO (You Only Live Once / Hayata Bir Kez Geliyorsun)! Benim gibi aşırı kilolu değilseniz bence size minimal ve hoş görünüm sağlayacak bu riski göze alın. 

I said risky because as you know white is a color that may makes us look more, uhm, fat than we usually are when we wear clothes colored as it. But as I said before in the title, whatever forever. YOLO! If you are not overweighted like me I think go and take this risk that can give you a minimal and nice look.

6) Kombininizi Terliklerle Tamamlayın / Complete Your Look With Slides

10 Ways to Level Up In Street Style Game by FashionWonderer 6.png

Evet, Birkenstocklar ve terlikler yaz sezonunun olmazsa olmazları, aaa trend olmuş denilecek parçalar değil. AMA… Bu yazıya koydum çünkü tabii ki yaz sıcaklarından dolayı genelde elbiseler, tişört+şort veya tişört+pantolon komboları altına giymek daha ideal ve rahat bir seçenek. Tekrardan, AMA, özellikle Olsenların bir aralar çokça yaptığı bir şey var o da terliklerin üstüne çok terliklerle alakasız bir kombinasyon yapmak. Tabii yaz sıcaklarında takım elbise gibi şeyler giymek çok tercih edilir bir şey olmadığı için detayları olan bir üst altına etek gibi olan pantolonlar, tişört üstüne ince askılı elbise ve farklı bir tulum altına terlik giymek görünümünüze değişik bir hava katacak.

Yes, Birkenstocks and slippers/slides are must-have of summer season, they are not the pieces to say wow they become trend. BUT… I added them to this post because yes of course usually wearing them under dresses, t-shirt+shorts or t-shirt+pants combos is a more ideal and comfortable option. Again, BUT, there is a thing that Olsens did so much that thing is to go for a look that irrevelant with slides over of the slides. Of course on these hot summer days wearing suits is not preferred thing so that’s why wearing slippers under culottes under detailed tops, slip dress over t-shirts and different jumpsuits will add a different vibe to your look.

7) Çizgili ya da Çizgisiz: Mavi Kıyafetler / With Stripes or Without Stripes: Blue Clothes

10 Ways to Level Up In Street Style Game by FashionWonderer 7.png

Son sezonların gerçekten vazgeçilmez rengi oldu mavi. Özellikle uçuk ya da bebek mavisi dediğimiz tonları. Çizgili ya da çizgisiz bence gardırobunuzdan maviyi eksik etmeyin, zaten tam yaz sezonunun rengi. 

Blue become an irrevocable color for the latest seasons. Especially the tones that we call pale blue or baby blue. I think with stripes or without stripes you have to add blue to your wardrobe, they are already the color of the season, summer.

8) Bluzlar / Tişörtler Üstüne Elbiseler / Dresses Over Blouses / T-Shirts

10 Ways to Level Up In Street Style Game by FashionWonderer 8

90’ların modası geri döndü! İnce askılı elbiseler pek hareket konusunda rahat olamadığı için içine giydiğiniz üstler hem rahatlık sağlıyor hem de sıcak bir günden sonra akşamın hafif esintileri için de ideal bir seçim oluyor bence bu tercih. Ek olarak giymek istediğiniz abiye tarzındaki elbiseleriniz bile bu üstler sayesinde gündelik hale geliyor bu sayede de normal bir gün içerisinde rahatlıkla giyebiliyorsunuz. 

90’s trend is back! The tops that you wear underneath provide comfort because slip dresses may not be comfortable about movements and I think they turn out as an ideal choice for light winds of night after a hot day. Plus even your gown-kinda dresses become casual so that you can wear them in a normal day easily.

9) Yeni Değil Ama Çok Hoş: Beyaz Gömlek+Kot / Not New Yet So Nice: White Shirt+Denim

10 Ways to Level Up In Street Style Game by FashionWonderer 9.png

Bana artık kızıyor olabilirsiniz iyice hadi ama bu yeni bir şey değil diye. Evet, haklısınız yeni değil ama genellikle insanlar desenli gömlek altına kot pantolon giyiyorlar. Sizin bu oyunda level atlamanızı sağlayacak şey ise minimal diyebileceğimiz beyaz ama detayları olan gömlekleri kot pantolon veya şortlarla tamamlamak. Görünümünüzü daha da ilgi çekici yapacak detaylar ise gömleği pantolonun içine ya tam ya da yarısını sokmak, kolları kıvırmak, en alt kısmı bağlamak ya da kolları çok uzun olanları seçmek.

You may angry at me now and maybe you are saying come on that’s not a new thing. Yes, you are right it’s not new but usually people wear patterned shirts over jeans. The thing that gonna help you to level up in this game is to complete the white but detailed shirts that we can call minimal with jeans or denim shorts. The details that gonna make your outfit interesting are tucking your shirt in your pants full or half, turn up the cuffs, tie up the bottom or choosing the ones with long cuffs.

10) Pantolon-Etekler  / Culottes

10 Ways to Level Up In Street Style Game by FashionWonderer 10.png

Yaz gelince alayım deyip hafif heyecanlandığım bu pantolon etekler gerçekten yaz için idealler hem rahat hem güzel hem de fazla terletmeyecek parçalar çünkü. 

Those culottes that I was excited about and say I’ll buy when summer comes are just perfect for summer because they are the pieces that are comfortable, beautiful and not gonna make us to sweat so much.

vogue.com, google.com, fashiion-gone-rouge/tumblr, instagram.com/edaonay, instagram.com/aysegul.altun, instagram.com/deborabrosa, instagram.com/duygu_ozen, instagram.com/pernilleteisbaek, instagram.com/johannaankelhed, instagram.com/camillecharriere, instagram.com/oumaymaboumeshouli, alwaysjudging.com, thefashionmedley.com, thehautepursuit.com, tumblr.com, vogue.fr, bloglovin.com, pinterest.com, lifeofboheme.com, instagram.com/mariejedig, instagram.com/annejohannsen, instagram.com/yoyokulala, instagram.com/adenorah, lily.fi/blogit/hannas-journal, styleheroine.com, instagram.com/majawyh, instagram.com/mansurgavriel, reformation.com, instagram.com/frejawewer, sandyliang.com, instagram.com/jeannedamas, zinafashionvibe.com, theyouway.com/en, fashionwonderer/tumblr

Bu yazının ilham kaynağı bir bloglovin yazısıdır / This post was inspired by bloglovin post

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s