Bayağı uzun bir aradan sonra, sınavlara teşekkürler (!), resort koleksiyonlarından fotoğraflar ortalığı kasıp kavururken artık yazı yazmalıyım dedim. En iyi yardımcılarımdan olan Pinterest’te de dolaşırken Calvin Klein’ın fotoğraflarını gördüm ve Vogue’a koşup hemen tüm koleksiyonu inceledim. Bu koleksiyonda da İlkbahar Yaz 2016 koleksiyonunda olduğu gibi çiçekli desenlerin minik dokunuşu olmuş. Minimalizm de her zamanki gibi temel şeydi. Siyah, beyaz ve nude tonlar renk paletini oluşturmuş. Çoğu elbiseden oluşan bu koleksiyonda kemer tokası detayları ilgimi çekti. Ama stylingten mi yoksa birleşik olduğu için mi giydirildiğini anlamadığım gömlek+elbise olayı gerçekten çok hoşuma gitti çünkü bu sene tişörtler ve bazen de gömlekler üstüne ince askılı elbiseler yani slip dressler giymek patlayan bi trend oldu. Son zamanlarda ise askıları kalın olanlar giyildiği için hem güncel hem minimal hem de çok tarz parçalar haline dönmüşler bence. Diğer bir parça olarak da kısa deri ceketler de favorilerimden. Botları demiyorum ama ayakkabılar pek tatmin etmedi beni. Bunların dışında desenlere dönersek polka dot deseninin geri dönüşünü görüyoruz.  Yani genel olarak ben bu koleksiyona gerçekten bayıldım, 21 look var keyfini çıkarın!

After a long time, thanks to exams *sarcasm*, while the pictures from resort collections rocking everywhere I told myself to write a post. When I was scrolling the pics at one of my best sites (helpers actually), Pinterest, I saw Calvin Klein’s pictures and then I visited Vogue’s site quickly and checked the collection out. There was a little touch of flower prints like how it was with Spring Summer 2016 collection. Minimalism was the essential thing as always. Black, white and nude tones formed the color palette. That collection that mostly made out of dresses, attracted me with its buckle details. But I really liked the shirt+dress thing that I couldn’t decide if it was because of styling or kinda like united/one piece because wearing slip dresses on t-shirts and sometimes on shirts turned out as a pop trend. I think they turned out as up to date, minimal and so stylish pieces because of wearing the ones that has thick straps is more common. As a piece, the short jackets are on of my favorites. I’m not talking about boots but the shoes didn’t satisfied me. Other than those things we are seeing the comeback of polka dot print. Overall I really like that collection, there is 21 looks enjoy!

Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (14)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (11)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (12)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (10)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (17)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (16)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (20)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (8)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (4)

Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (1)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (2)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (18)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (6)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (3)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (21)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (19)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (5)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (7)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (9)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (15)Calvin Klein Resort 2017 - FashionWonderer (13)

vogue.com

One thought on “Calvin Klein Resort 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s