Phoebe Philo her defasında kalbimi nasıl çalacağını çok iyi biliyor. Sonbahar renklerinin arasına mor da katarak hafif maskülenimsi ve feminin parçaları bir arada kullanılmış oluşu, süetin materyal olarak seçilmesi ve sculptural/heykelimsi oyunları olan parçaları oluşu gibi detaylar Céline kadınının yine farklı ve tarz olacağını şimdiden gösteriyor. Kadifeden yapılmış pantolonlar ve kabanların hepsi tek kelime ile müthiş. Aksesuarlar da yine her zaman olduğu gibi harika, özellikle omuz çantaları baya konforlu gözüküyorlar. Modellere de son zamanların gözde numarası olan dekolteli topuklular içine çoraplar giydirilmesi de hoş bir detay olmuş. Ayrıca layering/katman katman giyinme oyunu bayağı güçlüydü, özellikle uzun tunik ya da elbiselerin pantolon üzerine giyilmesi ön plandaydı. Son olarak da editoryallerin sıcak tonlardaki ortamlarda, bitkiler ve örtülmüş mobilyalar eşliğinde çekilmesi güzel yönden bir farklılık katmış. Tek hoşuma gitmeyen sanırım çiçekli elbiseydi onun dışında bu koleksiyondaki her şeye bayıldım kısaca.

Phoebe Philo knows how to steal my heart every time so well. Details like making a little bit masculine and feminine pieces using fall colors with adding purple too, selecting suede as material and sculptural pieces already shows that Céline woman will be different and stylish again. The pants that were made by velvet and coats are all ,with one word, terrific. Accessories are wonderful again -as always-, especially those shoulder bags really seem to be confortable. Making models to wear socks under open heels which is a popular trick these days turned out as a nice detail. Also layering game was really strong, especially wearing the dresses/long tunics on pants was a highlighted trick. Lastly, shooting editorials in warm toned places, with plants and covered furnitures made a difference in a good way. I guess the only thing that I didn’t like was the dress with flowers print besides that one, for short I loved eveything.

15-celine-pre-fall-1618-celine-pre-fall-1605-celine-pre-fall-16

10-celine-pre-fall-1612-celine-pre-fall-1614-celine-pre-fall-16celine_fall2016_campaign_landscape_1_009-celine-pre-fall-1611-celine-pre-fall-1606-celine-pre-fall-16

07-celine-pre-fall-16

16-celine-pre-fall-16celine_fall2016_campaign_landscape_2_003-celine-pre-fall-1602-celine-pre-fall-16

08-celine-pre-fall-16

17-celine-pre-fall-16

04-celine-pre-fall-16celine_fall2016_campaign_landscape_3_001-celine-pre-fall-16

vogue.com & celine.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s