FOR ENGLISH VERSION CLICK “CONTINUE READING” BUTTON WHICH IS DOWN BELOW

Bildiğiniz gibi şu anda trend olan konu Met Galası. Bir moda bloggerı olarak kendimi durduramadım ve aslında çok geç kaldım çünkü çok tembel birisiyim, ayıp bana. Hatta fotoğrafları bile indirmiştim ama neyse. Şimdi, bu senenin teması TFM‘in de söylediği gibi yanlış yorumlamalara sebep olabilme ihtimalleri olan “Manus x Machina: Teknoloji Çağında Moda.” idi.

Moda ve teknoloji birleşince ne anlıyoruz ya da ne anlamamız lazım? Bana ve Snapchat’a göre bu sadece robotik, gri/gümüş şeyler ve fütüristik şeylerle alakalı değil. Bazı ünlülerin unuttuğu önemli bir şeydi bu. Bu arada Snapchat de dedim çünkü resmi Met hikayesinde bir cümle gördüm ve şuna benzer bir şey yazıyordu: “Eski dikiş tekniklerine karşı yeni/teknolojik technics.” Ekran görüntüsü almayı unuttum ama inanın bana bu tip bir şey vardı.

Sonra nolur nolmaz diye birkaç dakika önce araştırdım, “manus” kelimesini yani ve anlamı da el ile kıyafet yapmak imiş. “Machina” da dikiş makinelerini belirtiyor. (Buraya tıklayıp The Met’in yazısına bakarsanız beni daha iyi anlarsınız) Bu yüzden fütüristik olmayan kıyafetler de gördük. Bu yüzden favorilerimi seçerken ve görüşlerimi yazarken bu şeyleri, temayı ve tabii ki görünümleri/kıyafetlerin oturuşlarını göz önünde bulunduracağım. 

Yani bu yazıda beğenmediğim looklar olmayacak büyük ihtimalle ama umarım keyif alırsınız. Bu arada eski yazılarımdan birinde Ayşegül Altun’dan bahsetmiştim belki okumuşsunuzdur, o da Met Gala eleştirisi için bir video çekti, izlemek için buraya tıklayın. Bahsettiğim yazı için de buraya tıklayabilirsiniz.  

As you know the trending topic is now Met Gala. So, as a fashion blogger I couldn’t stop myself and actually I’m very late because I’m a very lazy person, shame on me. I even downloaded pictures but anyways. So, this year’s theme is “Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology.” which is an opportunity for misinterpretations like TFM said.

What do we or do we have to understand when fashion and technology meets? To me and to Snapchat, it’s not just about robotic, silver things or futuristic things. This is an important thing that some of the celebrities forgot about. Between I said Snapchat too because I saw a line on an official Met story that kinda says something similar to “Old sewing techincs vs. new/technologic technics.” I forgot to take screenshoot but believe me there was something like that.

Then to make it clear, I just searched it a few minutes ago, the “manus” word, and it reffers to making clothes by hand. “Machina” was for sewing machines. (Click here to see The Met’s post, you’ll understand me better.) That’s why we also saw some not-futuristic looks. So, when I’m choosing my favorites and writing my reviews, I’ll consider those things, theme and of course fittings/looks. So, probably there won’t be the looks that I don’t like but I hope you enjoy it.

Evet, Kraliçe B burada, bence teknoloji+moda demek bu oluyor çünkü işlemeler el ile yapılıyor tabii ama bu deri/latex gibi materyal kesinlikle teknoloji/makine işi, tasarımcı değilim bilgim yok tabii ki ama elle yapılmaz herhalde? Uzun lafın kısası bence temaya da uygundu, her şeyiyle de harika gözüküyordu. Elbise Givenchy’den bu arada.

So here is Queen B, she killed it guys. I think this is what means technology+fashion because of course those pearl manipulations can be done by hand but that leather-ish/latex-ish (is that even a word?) material is definitely a tech/machine work, I guess, I’m not a designer I don’t have information but..? Long story short she was adorable in every way. By the way dress was Givenchy.

Klasik Gaga, eğer Little Monster iseniz lütfen kızmayın diyeceklerime ama bence görünümü güzel değil. Ama yazıma boşuna koymadım çünkü bence temanın “Machina” kısmına bayağı uygun çünkü ceketinin deseni bilgisayar chipi gibi ve ayakkabıları da tam onun tarzı ve fütüristik. İlgi çektiği için başarılı ve kostümümsü bir görünüm olmuş diyebilirim. Not: Atelier Versace giymiş.

Classic Gaga, if you are a Little Monster please don’t mad at the things I’m about to say but her look is not beautiful. But I didn’t put her on my post for nothing, there is a reason because she was suitable for the theme’s “Machina” part, her jacket’s pattern looks like a computer chip and those shoes are definitely her style and futuristic. I can say that she was successful about attracting attention and for costume-kinda look. She wore Atelier Versace.

Ciara bayağı hoş görünüyor bence çünkü hem böyle biraz ne bileyim eskimsi, avizemsi ama ileriye dönük ve modern bir havası var. Sanırım biraz saçmaladım ama… Görüşlerimi tam anlatamadım ama bence hem gösterişli hem de temaya uygun gibi. Elbisenin markası H&M.

I think Ciara looks very nice because dress is kinda vintage, chandelier-ish but it’s forward looking and has a modern vibe. I think I kinda failed but… I couldn’t decribe my thoughts but she is spectacular and kinda acceptable for theme. Brand of the dress is H&M.

Will.i.am, adamım! Gucci giymiş ve şapkadaki o detay, bana “İşte bu!” dedirtti. Kollarındaki el işi gibi gözüken ya da öyle olan çiçek detayları ve gözünü örten o kısım tam anlamıyla “Manus x Machina” olmuş bence. Erkekler arasında en beğendiğim ünlü Will.i.am oldu, kusursuz bence.

Will.i.am, my man! He wore Gucci and the detail on his hat made me say “That’s it!”. The handmade looking or really handmade flower details and thing that cover his eyes is literally “Manus x Machina” to me. Will.i.am was my favorite one of all of the man celebrities, I think he is flawless.

Biraz Iron Man’in full altın olan hali olmuş Julie Macklowe. Lady Gaga gibi aslında görünümü bana güzel gelmedi ama temaya uygun olmuş bence. Phillipp Plein giymiş.

Julie Macklowe was kinda a gold version of Iron Man. Her look isn’t good for me like Lady Gaga’s look but she was suitable for the theme, in Phillipp Plein.

Olsenlar, bebeklerim! Benzersiz ve aykırı bir tarzları olduğunu bu sefer de gösterdiler ama dürüst olmam gerekirse geçen sene giydikleri bence daha güzeldi. Bu sene de güzel görünüyorlardı bence ve “Manus” kısmına uymuşlardı ama birazcık basit ve çaba göstermemiş duruyorlardı sanki. Ama yine de beğendim idollerimin görünümlerini. Giydikleri elbiseler kendi markaları The Row’dan.

Olsens, my babies! They showed once again that they have unique and against style but to be honest the dresses that they wore last year were much better than those ones. They looked beautiful this time too and I think they sutied to “Manus” part but they kinda looked a little bit simple and effortless. But I still loved my idols’ looks. They wore their own brand, The Row (dresses).

Gecenin en iyisi Claire Danes, hem harika gözüküyordu hem de elbisesi hem teknolojik hem de eski yıllara uygundu, tam bir modern Cinderella gibiydi. Karanlıkta parlama özelliği ve kusursuz olan Zac Posen imzalı bu elbise ile Claire tam bir yıldızdı.

Best one of the night was Claire Danes, she looked awesome and at the same time her dress was technologic and suitable for old times, she was literally like a modern Cinderella. Claire was trully a star in this flawless dress with glow-in-dark feature by Zac Posen

Yarın okul olduğu için eleştiri kısmını biraz kısa tutuyorum, kusura bakmayın ama şimdi proporsiyonlara ve temaya bakmaksızın hoşuma giden görünümleri koyuyorum.

I’m keeping the reviews part short because there is school tomorrow, forgive me but now without caring about proportions and theme I’m adding the looks that I liked.

Ama önce bir ayrıcalık yapıp Rami’yi en başa koyacağım :’) But first, lemme put Rami first :’)

rami-malek

Dahası için/for more: http://www.vogue.com

Advertisements

One thought on “Met Gala 2016: My Reviews and Favorites

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s