İlk film yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın

If you wanna check the first movie post out, click here.

       IMDb puanını umursamadan izlediğim -şey, yalan söylemeyeceğim izlememin bir diğer sebebi Mary Kate Olsen’ın da kadroda oluşuydu- ve gerçekten bayıldığım bir filmden bahsedeceğim bugün, “Beastly/Sevimsiz”den yani. “Beastly”i izledikten sonra tüm peri masallarının en mantıklısının, en anlamlısının ve en güzelinin “Güzel ve Çirkin” olduğunu anlamış oldum. Diğerleri daha çok masalımsı şeylere kurulu ama “Güzel ve Çirkin” biraz daha günümüze ve insanlara uygun bir şey, biliyorum onda da büyü var tabii ama… Neyse ben girişi çok uzatmayayım, iyi okumalar!

I’m going to talk about a movie which I didn’t care its IMDb rating -okay well, I’m not gonna lie the other reason why I watched it because Mary Kate Olsen was in the cast- that I really loved,”Beastly”. After I watched “Beastly” I realized that “Beauty And The Beast” is the most rational, most meaningful ve most beautiful fairy tale. Other ones are much more based on tale-ish things but “Beauty And The Beast” is more suitable for modern time and for people, I know there is magic in that too but… Anyways lemme keep the intro short, enjoy!

      IMDb puanı maalesef 5,6… Tamam, klişeleşmiş bir aşk hikayesi olabilir ve biraz daha benim yaşımdaki gençlere uygun bir film ama bence bir masalın modernize edilmesinin başarılı örneklerinden biriydi. Demek istediğim bence bu puan biraz az, en azından 6,5-7 arası bir şey olabilirdi. Kimler oynuyor derseniz de Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens, Mary-Kate Olsen, Dakota Johnson, Neil Patrick Harris ve LisaGay Hamilton gibi isimler vardı.

IMDb rating is unfortunately 5,6… Okay, it may be a cliché love story and it’s more a movie for teenagers at my ages but for my opinion, it was one of those successful examples of modernising a fairy tale for modern time. What I wanna mean is this rating is less I think, at least it could be something between 6,5-7. If you wonder who was in the cast there were actors/actresses like Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens, Mary-Kate Olsen, Dakota Johnson, Neil Patrick Harris and LisaGay Hamilton.

      Konuya gelirsek spoiler vermemek adına genel bir özet geçmem gerekirse kitapta ve Disney’in 1991 yapımında olduğu gibi konunun temeli aynı, bir güzel ve bir çirkin, cadı, büyü, kötü adam ve yardımcılar. Güzelliğin içte olduğunu anlatan eserin modern bir yapımı kısaca. Ek olarak da anne ve babaların da çocuklar üzerindeki etkisini görmemizi sağlıyor. Kusursuz bir filmdi falan diyemem belki çünkü oyunculuklar biraz daha iyi olabilirdi ama açıkçası teknik şeyler beni pek ilgilendirmiyor. Film gerçekten bende bir etki bıraktı ve bazı değerlerin önemini biraz daha anlamamı sağladı. Romantizm ve konunun işleyişi bence dozunda ve gayet güzeldi. Film hakkında daha düzgün ve görsel bir bilgi edinmek için fragmanına bakmak istiyorsanız buraya tıklayın (İngilizcesi daha kaliteli, onu izlemek isterseniz de buraya tıklayın). Umarım bu filmi izler ve beğenirsiniz. 2011 yapımı olduğu için geç kaldım baya ama iyi ki izlemişim dedim, favori filmlerimin arasına girmeyi başardı. Evet, size film hakkında bahsedebileceklerim bu kadardı.

If we have to talk about topic, to not to give spoiler I should make a summary, it has the same base like its book and Disney’s 1991 version, beauty and a beast, witch, curse, bad guy and helpers. For short it’s a modern version of the original piece/tale. Plus, it helps us to see how parents make impacts on their children. I maybe can’t say that it was a flawless movie because actings could be more good but actually technically things are not my interests. Movie has really had my heart, it make a very good effect on me. Romance and topic’s progression was very good. If you wanna watch the trailer to have clear and visional information about movie click here. I hope you’ll watch it and like it. I’m very late to watch it because it’s a 2011 production but I said “It’s good that I watched it”, it has achieved to be one of my favorite movies. So, that was all I could tell you about the movie.

      IMDb’den detaylı bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayın. Aa ve şey size bir iyilik yapayım, filmi izlerseniz bu yazıya tekrar dönün bence ve DVD için özel yapmış oldukları 2. ve kitaba daha uygun sonu izlemek için buraya tıklayın.  Düzenleme (29.04.2016): Demin Youtube’ta gezinirken silinmiş sahneler videosu buldum onun için de buraya tıklayın.

      If you wanna have more detailed information from IMDb, click here. Ooh and well lemme do you a favor, if you’ll watch the movie, turn back to this post and watch the alternate ending which is more suitable with book that they made specially for DVD. Click here to watch it. Edit (04.29.2016): I have just found a deleted scenes video when I was hanging out at Youtube click here for it.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s