Nine days? Woah… That’s all because of school 😦 I hope I’ll be able to share some things from PFW too.. Anyway, as you know, Instagramming and blogging is a huge trend these days. While there is awesome and inspiring people, of course I have my favorites too! So yes, I’m gonna introduce you with my 4 of my fav bloggers and Instagrammers. Ooh and I wanna tell it to you before I talk more, you should follow them because I mean you won’t regret and will definitely get inspired by them. This post is for İlayda who wanted me to write about my faves ❤

Dokuz gün mü? Vuhu… Hep okul yüzünden 😦 Umarım Paris Moda Haftası’ndan da bir şeyler paylaşabilirim.. Neyse, bildiğiniz gibi, Instagram’da aktif olmak ve blogcu olmak bu günlerde büyük bir trend. Hazır ortalıkta harika ve ilham verici kişiler varken, tabii ki benim de favorilerim var! Yani evet, bugün o favori blogger ve Instagrammer favorilerimden 4 kullanıcıdan bahsedeceğim. Ah ve şey daha fazla konuşmadan önce şunu demek istiyorum, onları takip etmelisiniz çünkü diyeceğim şudur ki pişman olmayacaksınız ve onlardan kesinlikle ilham alacaksınız. Bu yazı, favorilerimi yazmamı isteyen İlayda için ❤

Note: With every single word I’m going to say, trust me, I’ll be 100% honest.

Not: Söyleceğim her kelimede, güvenin bana, %100 dürüst olacağım.

1) Blogger at “thefashionmedley.com” and Instagrammer (@thefashionmedley), Elif Filyos Tezer

She is Turkish like me but currently, she lives with her husband in Montréal, Quebec. She was a lawyer but then she went to Milan to do master about fashion. She opened her blog in 2009 but TFM became an active fashion blog/ger after 2012 March. Also she is an Instagrammer too. For her own description about herself click here: thefashionmedley.com/about To my observations, she loves vintage and simple, minimal but chic stuff. She usually wears black, white and nude/brown tones. If you ask me why you should follow her both on Insta and her own blog, I mean the reason why is this; if you really want surf on internet for trends, style ideas, new collections, home decoration I mean most of the things you wanna search/see about fashion and life are definitely can be found on her accounts and her blog. She is also the reason why I chosed wordpress to restart my blogger life. So I hope you’ll follow her. Also she is on pinterest too and her boards/albums are so good! Here are the social media addresseses of her:

1) “thefashionmedley.com“da blogger ve Instagrammer (@thefashionmedley), Elif Filyos Tezer

O da Türk ama şu sıralar kocasıyla beraber Montréal, Quebec’te yaşıyor. Önceden avukatmış ama sonradan Milan’a moda ile ilgili master yapmaya gitmiş. Blogunu 2009’da açmış ama TFM 2012 Mart’tan sonra aktif bir blog/ger olmuş. Ayrıca Instagrammer da. Kendisi hakkındaki kişisel tanımı için:  thefashionmedley.com/about adresini ziyaret edin. Gözlemlerime göre, vintage ve sade/basit (ama iyi yönden), minimal ama şık şeyleri seviyor. Genellikle siyah, beyaz ve ten rengi/kahverengi tonlarda giyiniyor. Onu hem Instagram’ında hem de kendi blogunda neden takip etmeniz gerektiğini bana sorarsanız yani demek istediğim sebebini; eğer internette trendler, stil fikirleri, yeni koleksiyonlar, ev dekorasyonu yani demek istediğim moda ve yaşam hakkında bir şeyler aramak/görmek için internette sörf yapıyorsanız kesinlikle kaynağınız kesinlikle onun hesapları ve blogu. Instagramı’ ndan biraz daha bahsetmem gerekirse de galerisinde Montréal’ deki kafelerden çok tatlı fotoğraflar ve dolayısıyla kahve fotoğrafları çokça yer almakta. İnsan hesabında gezinirken görsel şölenle karşılaşıyor. Galerisi gerçekten çok çok güzel. Ayrıca son olarak o, blogger hayatıma tekrar wordpress’te başlamamın sebebi. Umarım onu takip edersiniz. Ayrıca Pinterest hesabı da var ve panoları çok iyi! Sosyal medya adresleri:

2) Instagrammer (@aysegul.altun), Ayşegül Altun (Aysegul Altun)

To me, people who studies/studied law loves fashion. I mean first TFM now Aysegul. Aysegul studies law in Istanbul Culture University (senior year). I’m following her Instagram for almost a year and it may sound funny to you but my life changed in a good way because of her. I mean she is one of the important reasons of this change. Because of her I loved fashion more than I already loved before. Also my style and Instagram feed got better too. I’m happy that I found her but let’s move on, I wanna talk about her Instagram… sorry I wanted to say her awesome Insta! Her own style is minimal, classy and chic so is her feed too. You may feel like you are reading a fashion magazine when you check her account out. She has a good and unique taste about both fashion and photography. Also I talked with her for a couple times and she is sooo kind. So you really should follow her. By the way she is on Pinterest too: https://www.pinterest.com/AysegulAltun/

2) Instagrammer (@aysegul.altun), Ayşegül Altun

Bana göre, hukukçuların kesinlikle modaya ilgisi var. Demek istediğim yani ilk TFM şimdi de Ayşegül. Ayşegül, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde hukuk okuyor (son senesi). Yaklaşık bir yıldır Instagram’dan takip ediyorum ve size komik gelebilir ama onun sayesinde hayatım iyi yönde değişti. Yani demek istediğim, bu değişimin önemli sebeplerinden birisi o. Onun sayesinde modaya olan ilgim daha da arttı.  Ayrıca hem stilim hem de Instagram’ım da daha iyi bir hale geldi. Onu bulduğum için çok mutluyum ama devam edelim, Instagram’ı hakkında konuşmak istiyorum… pardon harika Instagram’ı diyecektim! Kendi stili minimal, klas ve şık, Instagram’ı da aynı şekilde öyle. Hesabında gezinirken moda dergisi okuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Hem moda hem de fotoğraf açısından güzel ve benzersiz bir zevke sahip. Ayrıca onunla birkaç kez konuştum ve çoook nazik. Yani kesinlikle takip etmelisiniz. Ayrıca Pinterest hesabı da var: https://www.pinterest.com/AysegulAltun/

3) HauteDior on Instagram (@hautedior), N

Guys she is one of those fashion goddesses! Her, N’s (she didn’t want me to tell her name) account, HauteDior is so good! Models to brands, runways to make-up pics, everything A to Z about fashion is here! She uses soft pastel pink effects and so that her IG turns out both classy and lovely. Also N herself is too cute and I’m happy to know her and her account. And she has more than one awesome accounts like HauteDior. I hope you’ll follow her. N’s other social media addresses and IG accs:

3) Instagram’da HauteDior (@hautedior), N

Millet, o moda tanrıçalarından biri! N’nin Hesabı (ismini söylememi istemedi) HauteDior çok iyi! Modellerden markalara, podyumlardan makyaj fotoğraflarına, A’dan Z’ye moda hakkında her şey burada! Yumuşak pastel pembe bir efekt kullanıyor ve bu sayede de hesabı klas ve sevimli bir hale geliyor. Ayrıca N’nin kendisi de çok şirin ve onu ve hesabını tanıdığım ve bildiğim için mutluyum. Ayrıca HauteDior gibi birden fazla harika hesabı var. Umarım onu takip edersiniz. N’nin diğer sosyal medya hesapları ve Instagramları:

4) Blogger at “lookdepernille.com“, Pernille Teisbaek

I love Pernille! Her style is super cool! Also her face and hair reminds me Olsens. Her blog is on a platform called “theyouway.com” and she blogs with her other two friends (Sofi Fahrman ve Annie Bing) but everyone has their own part. She is from Copenhagen, Denmark. She writes posts about her style, shopping, looks, editorials and more. Know more about her? Click: http://lookdepernille.theyouway.com/pernille-teisbaek/ And I can’t pass this so I’m telling it, do you remember my posts about “NYFW Street Style Looks”? When I announce one of them on my Insta with Pernille’s photo, I tagged her look okay I know it’s her photo but she liked it! I was so happy -actually I’m still happy about it- because she is one of my fashion icons. So yes I really want you to follow her because you really won’t regret and you’ll take unique style ideas from her style.

 4) Blogger at “lookdepernille.com“, Pernille Teisbaek

Pernille’i seviyorum! Stili süper havalı! Ayrıca yüzü ve saçı bana Olsenları andırıyor. Blogu “theyouway.com” denen platformda yer alıyor ve blogculuğunu diğer arkadaşları (Sofi Fahrman ve Annie Bing) ile gerçekleştiriyor ama herkesin kendi bölümü var. Kopenhag, Danimarka’dan. Kendi stili, alışveriş, looklar, editoryaller ve daha pek çok şey hakkında yazı yazıyor. Hakkında daha çok şey mi öğrenmek istiyorsunuz? Tıklayın: http://lookdepernille.theyouway.com/pernille-teisbaek/  Ayrıca söylemeden edemeyeceğim o yüzden söylüyorum, “NYMH Sokak Stili Görünümleri” hakkındaki yazılarımı hatırlıyor musunuz? Bir tanesini Insta hesabımda Pernille’in fotoğrafı ile duyurmuştum, ve onu etiketlemiştim ve tamam biliyorum fotoğraf onun ama beğendi! Çok mutlu olmuştum -aslında hala bu konuda mutluyum- çünkü o moda ikonlarımdan biri.  I tagged her and I know it’s her photo but she liked it! I was so happy -actually I’m still happy about it- because she is one of my fashion icons. Yani evet, onu takip etmenizi gerçekten çok istiyorum çünkü pişman olmayacaksınız ve benzersiz stilinden, stil fikirleri alacaksınız. 

Thank you for reading! I’ll talk more about inspiring people in the future. See you! ❤

Okuduğunuz için teşekkürler! İlham verici insanlardan ileride daha çok bahsedeceğim. Görüşürüz! ❤

Advertisements

One thought on “My Fav Bloggers ‘n Instagrammers

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s